MAO:150/2026
Bakgrund
Vörå kommun (nedan även den upphandlande enheten) har med en 27.3.2025 publicerad nationell upphandlingsannons, som gäller ett öppet förfarande, begärt anbud på skolskjutsar i Vörå kommun för läsåret 2025–2026 med en option att förlänga avtalstiden för läsåret 2026–2027.
Nämnden för utbildning och småbarnspedagogik vid Vörå kommun har med ett upphandlingsbeslut 7.5.2025 § 52 antagit Oravais Trafik Ab - Oravaisten Liikenne Oy:s anbud och uteslutit Oy Lindén Trans Ab:s anbud ur upphandlingsförfarandet.
Enligt den upphandlande enheten har upphandlingens uppskattade totala värde exklusive mervärdesskatt varit 94 000 euro.
Enligt den upphandlande enheten har ett upphandlingskontrakt inte undertecknats.
Handläggningen i marknadsdomstolen
Besvären
Yrkanden
Oy Lindén Trans Ab har yrkat att marknadsdomstolen upphäver det överklagade upphandlingsbeslutet, förbjuder den upphandlande enheten att ingå ett upphandlingskontrakt eller på annat sätt fortsätta det oriktiga upphandlingsförfarandet och ålägger den upphandlande enheten att korrigera sitt oriktiga förfarande. Vidare har ändringssökanden yrkat att marknadsdomstolen ålägger den upphandlande enheten att ersätta dess rättegångskostnader, som exklusive mervärdesskatt uppgår till 14 371 euro, jämte dröjsmålsränta.
Grunder
Den upphandlande enheten har förfarit felaktigt då den uteslutit ändringssökandens anbud ur anbudsförfarandet på grund av att anbudet inte har överensstämt med anbudsförfrågan. Anbudet har i den form det lämnades in inom anbudstiden överensstämt med anbudsförfrågan.
Enligt upphandlingsannonsen och anbudsförfrågan ska bussen som används för de upphandlade skolskjutsarna ha minst 60 sittplatser. Enligt denna entydiga ordalydelse är det inte möjligt att utläsa att det skulle vara fråga om minst 60 passagerarplatser. Ändringssökanden har i sitt anbud angivit ett fordon med 60 sittplatser, vilket är styrkt med utdrag från Transport- och kommunikationsverket.
Den upphandlande enheten har efter att anbudstiden löpt ut bett om tilläggsuppgifter om fordonet och påpekat att den erbjudna bussen endast har 59 passagerarplatser. Ändringssökanden har som svar meddelat sin avsikt att låta omregistrera bussen för 61 platser eller att anskaffa en betydligt större buss. Dessa åtgärder utgör dock inte förutsättningar för att anbudet ska anses uppfylla kraven i upphandlingsdokumenten, eftersom det i dem inte förutsätts att bussen ska ha 60 passagerarplatser.
Enligt anbudsförfrågan och rättspraxis är det tillräckligt att anbudsgivaren har de erbjudna resurserna i sin besittning när avtalsperioden inleds. Enligt anbudsförfrågan ska information om fordonet lämnas in till den upphandlande enheten två veckor innan avtalsperioden inleds, om anbudsgivaren planerar att skaffa ett nytt fordon för rutten. Ytterligare ska anbudsgivaren försäkra att dess utrustning uppfyller ovanstående krav vid avtalsperiodens början. Anbudsförfrågan visar därmed att ett byte av det erbjudna fordonet efter anbudstidens utgång inte utgör en otillåten ändring av anbudet.
Ändringssökanden har i sitt meddelande till den upphandlande enheten förbundit sig till att fordonet uppfyller kraven två veckor före avtalsperiodens början. Ändringssökanden har i sitt anbud ytterligare förbundit sig att ordna trafikeringen av berörda rutt enligt villkoren i anbudshandlingarna, vilket även omfattar förbindelsen att fordonet kommer att vara tillgängligt vid avtalsperiodens början. Anbudet överensstämmer således även med anbudsförfrågans alternativ att ombesörja omregistrering av bussen eller att anskaffa en större buss.
Bemötande
Yrkanden
Vörå kommun har yrkat att marknadsdomstolen avslår besvären och ålägger ändringssökanden att ersätta dess rättegångskostnader, som exklusive mervärdesskatt uppgår till 7 900 euro jämte dröjsmålsränta.
Grunder
Den upphandlande enheten har inte förfarit felaktigt då den uteslutit ändringssökandens anbud. Enligt anbudsförfrågan ska fordonet ha 60 sittplatser, men ändringssökanden har i sitt anbud angivit en buss med endast 58 sittplatser.
Enligt upphandlingsdokumenten är det entydigt att det erbjudna fordonet förutsätts ha 60 passagerarplatser. Kravet på minst 60 platser omfattar enligt upphandlingsdokumenten passagerarsäten för grundskole- och gymnasieelever samt andra passagerare. Av beskrivningen i anbudsförfrågan framgår även att det angivna antalet sittplatser är avsedda för passagerare. Själva transporttjänsten förutsätter en chaufför, vars sittplats är nödvändig för att den upphandlade tjänsten ska kunna utföras. Således är chaufförsplatsen en självklarhet och inte något som uttryckligen behöver ställas upp som krav. På grundval av allmän livserfarenhet och den praxis som gäller upphandling av skolskjutsar och transporttjänster kan man inte dra någon annan slutsats.
Den upphandlande enheten har efter att avtalstiden löpt ut hört ändringssökanden med anledning av avvikelsen i anbudet. Ändringssökanden uppgav först muntligen att det handlade om ett skrivfel och lämnade därefter in ett utdrag från Transport- och kommunikationsverket, av vilket det framgick att fordonet var registrerat för 60 platser. Baserat på denna tilläggsinformation har den upphandlande enheten konstaterat att den erbjudna bussen har 59 passagerarplatser, varav en plats är det så kallade guidesätet längst fram i bussen. Därtill finns en chaufförsplats.
Den upphandlande enheten har inte godkänt ändringssökandens förslag att omregistrera bussen för 60 passagerarplatser eller att anskaffa ett större fordon, eftersom tidtabellen för de nödvändiga åtgärderna bedömdes som orealistisk. Enligt upphandlingsbestämmelserna och rättspraxis kan anbudsgivaren inte ändra sitt anbud väsentligt efter att anbudstiden har löpt ut. Ändringssökanden borde innan anbudstiden löpte ut ha uppgett det nya, ännu inte anskaffade fordonet i anbudet och där ange de uppgifter om det planerade fordonet som stod till dess förfogande vid anbudsskedet, såsom märke, modell, euroklass och antal sittplatser.
Anbudsförfrågans krav ”Säkerhet och fordon” avser en situation där en anbudsgivare erbjuder ett nytt fordon som ännu inte är anskaffat. Anbudsgivaren ska också i så fall i sitt anbud uppge hurudant fordon den avser att utföra tjänsten med oavsett om fordonet är tillgängligt för anbudsgivaren vid inlämnande av anbudet eller om tillgång garanteras först till avtalsperiodens början. Upphandlingsdokumenten ger däremot inte anbudsgivaren rätt att byta ut ett fordon som inte uppfyller de uppställda kraven mot ett godkänt fordon.
Utlåtande av den som hörts
Oravais Trafik Ab - Oravaisten Liikenne Oy har yrkat att marknadsdomstolen avslår besvären och ålägger ändringssökanden att ersätta dess rättegångskostnader, som exklusive mervärdesskatt uppgår till 1 743,75 euro.
I anbudsförfrågan har förutsatts att det fordon som används för att utföra skolskjutsarna har 60 sittplatser. I samband med detta har angetts att antalet grundskoleelever på rutten uppgår till cirka 56 samt att det på linjen ska finnas platser även för gymnasieelever och övriga kollektivtrafikresenärer. Kravet har varit entydigt och angivits enligt normal praxis för upphandling av kollektivtrafiktjänster, och en yrkesmässig anbudsgivare bör av sammanhanget ha förstått att antalet sittplatser omfattar endast passagerarplatser.
Ändringssökandens anbud har inte överensstämt med anbudsförfrågan, eftersom den i anbudet angivna bussen har endast 58 sittplatser. Den upphandlande enheten har inte förfarit på ett ojämlikt eller diskriminerande sätt.
Genmäle
Ändringssökanden har i sitt genmäle anfört bland annat att upphandlingsdokumenten ska upprättas så tydligt att anbudsgivarna kan ge jämförbara anbud. Den upphandlande enhetens och den vinnande anbudsgivarens uppfattning att en anbudsgivare på basen av sammanhanget i beskrivningen samt allmän livserfarenhet ska dra slutsatser om vilka krav som ställts strider mot denna skyldighet. De av den upphandlande enheten åberopade formuleringarna i anbudsförfrågan och upphandlingsannonsen samt anbudsblanketten utvisar inte att kravet på minst 60 platser skulle betyda ett krav på passagerarplatser.
I anbudet hade på grund av ett skrivfel felaktigt antecknats att bussen har 58 sittplatser. Felet har korrigerats genom Transport- och kommunikationsverkets utdrag, som visar att den erbjudna bussen har 60 sittplatser. Enligt upphandlingsbestämmelserna har anbudsgivaren rätt att komplettera och förtydliga felaktig information i sitt anbud.
Enligt anbudsförfrågan och rättspraxis behöver anbudsgivaren inte ännu vid tidpunkten för inlämnande av anbudet besitta de erbjudna resurserna, utan en försäkran i anbudet om fordonets tillgänglighet vid avtalsstarten är tillräcklig. Det att ändringssökanden alternativt har erbjudit att ombesörja omregistrering av bussen eller att anskaffa en större buss påverkar således inte bedömningen av anbudet, och ändringssökanden har inte ändrat sitt anbud på ett sätt som strider mot upphandlingsbestämmelserna.
Övriga skrivelser
Den upphandlande enheten har yttrat sig om ändringssökandens rättegångskostnader.
Ändringssökanden har bestridit den upphandlande enhetens yrkande på rättegångskostnader till den del yrkandet överstiger 5 000 euro med motiveringen att rättegångskostnaderna inte specificerats per åtgärd.
Marknadsdomstolens avgörande
Skälen för avgörandet
Frågeställning och rättsregler
I ärendet är det på grundval av besvären fråga om huruvida anbudsförfrågans tekniska krav på fordonets sittplatser ska anses betyda enbart passagerarplatser, och huruvida den upphandlande enheten har förfarit felaktigt då den uteslutit ändringssökandens anbud ur anbudsförfarandet.
Enligt lagen om offentlig upphandling och koncession (upphandlingslagen) 99 § ska förutom bestämmelserna i avdelning I (1–31 §) och IV (123–174 §) bestämmelserna i kapitel 11 (99–106 §) tillämpas på varu- och tjänsteupphandlingar, projekttävlingar och byggentreprenader vars värde underskrider det EU-tröskelvärde som anges i 26 § men uppgår till minst de nationella tröskelvärden som anges i 25 § 1 mom. 1 eller 2 punkten.
Upphandlingens uppskattade totala värde 94 000 euro har överskridit det nationella tröskelvärdet för varu- och tjänsteupphandling samt projekttävlingar som angetts i 25 § 1 mom. 1 punkten upphandlingslagen.
Enligt 100 §:n 1 mom. upphandlingslagen ska den upphandlande enheten vid konkurrensutsättning av upphandling använda ett förfarande där principerna enligt 3 § 1 mom. följs. Den upphandlande enheten ska i upphandlingsannonsen eller anbudsförfrågan beskriva det upphandlingsförfarande som används.
Enligt 3 § 1 mom. upphandlingslagen ska den upphandlande enheten behandla deltagare i upphandlingsförfaranden och andra leverantörer på ett likvärdigt och icke-diskriminerande sätt samt förfara öppet och med beaktande av proportionalitetskraven.
Enligt 104 § 1 mom. upphandlingslagen ska den upphandlande enheten i upphandlingsannonsen eller anbudsförfrågan be leverantörerna lämna sina anbud inom utsatt tid. Anbudsförfrågan ska utarbetas skriftligt och så att det utifrån den är möjligt att lämna anbud som är jämförbara.
Enligt paragrafens 2 mom. ska en anbudsgivare i sitt anbud visa att den vara, tjänst eller byggentreprenad som erbjuds överensstämmer med kraven i upphandlingsannonsen och anbudsförfrågan. Anbud som inte motsvarar upphandlingsannonsen, anbudsförfrågan eller villkoren för anbudsförfarandet ska uteslutas ur anbudsförfarandet. Den upphandlande enheten kan be anbudsgivare eller anbudssökande inom viss tid lämna, komplettera, förtydliga eller färdigställa ofullständig eller felaktig information eller dokumentation.
Upphandlingsförfarandet till relevanta delar
Vörå kommun har bett om anbud på skolskjutsar för rutt 16 mellan Oravais och Vörå.
Av upphandlingsannonsens punkt ”kort beskrivning av upphandlingen” framgår följande:
”Skolskjuts för 60 elever från Oravais till Vörå, rutt 16, för läsåret 2025–2026 med möjlighet till option läsår 2026–2027.”
Av upphandlingsannonsens punkt ”beskrivning av upphandlingen” och anbudsförfrågans punkt ”ANBUDSFÖRFRÅGAN PÅ SKOLSKJUTSAR” framgår följande:
”Skolskjuts för elever i grundläggande utbildning för rutt 16: Pensala - Oravais ABC – St1Oravais -Tuckor – Norrvalla – Rökiö skola - Tegengrenskolan under skolornas arbetsdagar. Rutten är ca 32 km. Antalet grundskolelever som ska skjutsas är ca 56. Bussen ska även fungera som kollektivtrafik och ha utrymme för gymnasieelever och andra passagerare. Bussen behöver ha minst 60 platser.”
I anbudsförfrågans punkt ”Kravspecifikation” har under underpunkten ”Säkerhet och fordon” konstaterats bland annat följande:
”Trafikanten ansvarar för att de lagar och förordningar som rör busstrafik noggrant efterföljs. Det innebär bland annat att samtliga fordon som kan vara i användning för skolskjutsar ska uppfylla de krav som ställs på skoltransporter, vara besiktigade och godkända för finsk vägtrafik, utrustade med alkolås, sittplats och säkerhetsbälte för varje passagerare. Hastighetsbegränsningarna (max 80 km/h) och trafikregler måste efterföljas och eleverna ska hämtas och avlämnas på en trygg plats.
[– –]
Av anbudet ska det framgå vilket fordon (märke och modell, registernummer, euroklassificering, och antal sittplatser) man kommer att trafikera rutten med. Om man planerar att skaffa ett nytt fordon för rutten bör den begärda fordonsinfon lämnas in till bildningsekonomen senast två veckor innan trafikstart så att granskning av fordonets lämplighet för trafik samt överensstämmelse med anbud kan granskas. Denna information ska inlämnas utan ytterligare begäran från Vörå kommun.”
Enligt anbudsblankettens punkt 3 ”Fordonsförteckning, fordon som planeras till rutten, även fordonets miljöklassificering uppges” ska antalet sittplatser uppges.
Ändringssökanden har i sitt anbud angivit att det erbjudna fordonet har 58 sittplatser och efter att anbudstiden löpt ut 10.4.2025 på begäran av den upphandlande enheten tillställt ett utdrag av Transport- och kommunikationsverket, enligt vilket fordonets sittplatser är 60. Ändringssökanden har även efter att anbudstiden löpt ut erbjudit att ombesörja omregistrering av bussen eller att anskaffa en större buss.
Den upphandlande enheten har med det överklagade upphandlingsbeslutet 7.5.2025 § 52 uteslutit Oy Lindén Trans Ab ur upphandlingsförfarandet med motivering att anbudet inte överensstämmer med anbudsförfrågan samt att ändringssökandens förslag att omregistrera eller byta fordonet inte är tidsmässigt realistiskt och utgör en otillåten ändring av anbudet.
Marknadsdomstolens bedömning
Marknadsdomstolen konstaterar att den upphandlande enheten enligt upphandlingsbestämmelserna har en omfattande prövningsrätt när det gäller att bestämma föremålet för upphandlingen i enlighet med sina behov. För att försäkra en jämlik behandling av deltagarna
i upphandlingsförfarandet bör upphandlingens krav beskrivas
i anbudsförfrågan så tydligt att därpå utarbetade anbud är jämförbara.
Enligt anbudsförfrågan ska bussen som används för de upphandlade skolskjutsarna ha minst 60 platser. Med beaktande av att upphandlingen enligt upphandlingsannonsen avser skolskjuts för 60 elever, och att bussen enligt anbudsförfrågans punkt ”kravspecifikation” ska ha sittplats för varje passagerare, finner marknadsdomstolen att det tillräckligt tydligt framgått av upphandlingsdokumenten att det förutsatta sittplatsantalet avser passagerarplatser i bussen.
Enligt vedertagen rättspraxis ansvarar anbudsgivaren för att anbudet överensstämmer med kraven i anbudsförfrågan, och den upphandlande enheten är skyldig att utesluta anbud som inte överensstämmer med anbudsförfrågan.
Ändringssökandens anbud har inte uppfyllt kravet på att bussen har minst 60 passagerarplatser. Antalet sittplatser som antecknats i Transport- och kommunikationsverkets utdrag gällande bussen har omfattat både passagerarplatser och chaufförens plats. Utdraget visar således inte att bussen skulle uppfylla förutsättningen om minst 60 passagerarplatser Marknadsdomstolen konstaterar att ändringssökandens anbud därmed inte har överensstämt med anbudsförfrågan.
Marknadsdomstolen konstaterar ytterligare att anbudsgivaren enligt vedertagen praxis inte ännu vid tidpunkten för inlämnande av anbudet behöver besitta de erbjudna resurserna. Det är tillräckligt att anbudsgivaren i anbudet förbinder sig till att genomföra upphandlingen på de angivna villkoren och att anbudsgivaren besitter resurserna då avtalsperioden inleds.
Enligt utredningen som framförts i ärendet har ändringssökanden inte erbjudit att ombesörja omregistrering av bussen eller att anskaffa en större buss innan anbudstiden löpt ut. Detta förslag har däremot presenterats först efter att anbuden granskats när den upphandlande enheten har hört ändringssökanden om att den erbjudna bussen inte uppfyller det uppställda kravet på minst 60 sittplatser. Marknadsdomstolen konstaterar att möjligheten att tillhandahålla ett för skolskjutstjänsten lämpligt fordon först vid läsårets början inte åsidosätter den i upphandlingsdokumenten ålagda skyldigheten att meddela vilket fordon anbudsgivaren planerar använda för de upphandlande tjänsterna. Marknadsdomstolen finner således att ändringssökandens förslag om ett nytt fordon med flera passagerarplatser har inneburit en väsentlig ändring av anbudet, och att den upphandlande enheten inte har förfarit felaktigt då den uteslutit anbudet ur anbudsförfarandet.
Slutsats
På ovan nämnda grunder finner marknadsdomstolen att den upphandlande enheten inte har förfarit i strid med de bestämmelser som gäller för offentlig upphandling. Besvären ska därför avslås.
Ersättning för rättegångskostnader
På ersättning för rättegångskostnaderna i ett upphandlingsärende tillämpas enligt 149 § 2 mom. upphandlingslagen i övrigt 95–101 § lagen om rättegång i förvaltningsärenden, dock inte 95 § 3 mom.
Enligt 95 § 1 mom. lagen om rättegång i förvaltningsärenden är en delaktig i rättegången skyldig att helt eller delvis ersätta en annan delaktigs rättegångskostnader, om det särskilt med beaktande av avgörandet i ärendet är oskäligt att denne själv ska stå för sina rättegångskostnader. Enligt paragrafens 2 mom. kan när ersättningsskyldighetens skälighet bedöms hänsyn dessutom tas till ärendets rättsliga oklarhet, de delaktigas egna åtgärder och ärendets betydelse för parten.
Med beaktande av avgörandet i ärendet är det oskäligt att den upphandlande enheten och den hörda själva får stå för sina rättegångskostnader. Ändringssökanden ska därför åläggas att ersätta den upphandlande enhetens rättegångskostnader med ett belopp som marknadsdomstolen finner skäligt med beaktande av ärendets art och omfattning, och den hördas till beloppet skäliga rättegångskostnader. Vid detta slutresultat får ändringssökanden själv stå för sina rättegångskostnader.
Slutresultat
Marknadsdomstolen avslår besvären.
Marknadsdomstolen ålägger Oy Lindén Trans Ab att ersätta Vörå kommuns rättegångskostnader med 6 000 euro jämte dröjsmålsränta och Oravais Trafik Ab - Oravaisten Liikenne Oy:s rättegångskostnader med 1 743,75 euro.
Dröjsmålsräntan bestäms enligt den räntefot som anges i 4 § 1 mom. räntelagen från det att en månad förflutit från den dag då detta beslut gavs.
Hur besvär anförs
Enligt 165 § lagen om offentlig upphandling och koncession får detta beslut överklagas genom besvär hos högsta förvaltningsdomstolen endast om högsta förvaltningsdomstolen beviljar besvärstillstånd.
Med stöd av 168 § 1 mom. lagen om offentlig upphandling och koncession ska ett beslut av marknadsdomstolen iakttas även om besvär anförts, om inte högsta förvaltningsdomstolen bestämmer något annat.
En besvärsanvisning finns som bilaga.
Ärendet har avgjorts enhälligt av marknadsdomstolens överdomare Pertti Virtanen och marknadsrättsdomarna Tobias von Schantz och Linnéa Perkonsalo.
Observera
Den som vill veta om beslutet har vunnit laga kraft ska kontakta högsta förvaltningsdomstolen.